ABD’li çifte evlat edindikleri 5 siyah çocuğu ‘köle olarak kullanma’ suçlaması

ABD’nin Batı Virginia eyaletinde beyaz bir çift, evlat edindiği beş siyah çocuğu kötü koşullara maruz bırakmak ve ‘köle olarak’ kullanıp çalıştırmakla suçlandı. 62 yaşındaki Jeanne Whitefeather ile 63 yaşındaki Donald Lantz hakkında iddianame hazırlandı.

İddianameyi hazırlayan savcılar, 62 yaşındaki Jeanne Whitefeather ile 63 yaşındaki Donald Lantz’ı evlat edindikleri, yaşları 6 ile 16 arasında değişen evsiz ve savunmasız beş çocuğu ahırda kilitli tuttuğunu ve ‘köle olarak kullanmayı’ amaçladığını kaydetti. İddianamede, çifte ‘insan kaçakçılığı’, ‘çocuk ihmali’, ‘kölelik’ ve ‘zorla çalıştırma’ gibi çok sayıda suç isnat edildi. İddianameye göre, çiftin komşuları da çocukların çiftlik işçiliği yapmaya zorlandığını ve konuta girmelerine izin verilmediğini ileri sürdü.

SOSYAL YARDIM KONTROLÜ SIRASINDA AHIRDAKİ ODADA KİLİTLİ BULUNDULAR

Anadolu Ajansı’nın ABD basınından aktardığına göre, Kanawha County Bölge Yargıcı Maryclaire Akers, iddianameye ilişkin basına yaptığı açıklamada, “İnsan hakları ihlalleri, bu çocukların ırkları nedeniyle hedef alındıkları ve iddianamede belirtildiği üzere temelde köle olarak kullanıldıkları gerçeğine özgüdür” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, ekim ayında bir sosyal yardım kontrolü sırasında çocukları çiftin evindeki bir ahırın içindeki küçük bir odada kilitli halde buldu. Kanawha İlçesi Şerif Departmanı, olaya dair yaptığı açıklamada, “Çocukların ahırdan kendi başlarına çıkmak için hiçbir yolu, akan suları, banyo olanakları ve yiyecekleri yoktu” bilgisini verdi. İddiaların ardından haklarında gözaltı kararı çıkarılan çift ise suçlamaları reddetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir